Engelli Öğrenci Birimi
Üni 101 dersi kapsamında üniversite yaşamına katılan engelli öğrencilerimize üniversitemizi tanıtıyoruz.
Sınav düzenlemeleri hakkında bilgilendirme

Sevgili öğrencilerimiz,

Sınav uyarlamalarına dair yapılan yeni düzenleme ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Geçtiğimiz aylarda resmi gazetede yayınlanan "Engelli Bireylere Yönelik Sınav Uygulamalarında ve Engelli Kontenjanında Aranacak Sağlık Şartlarına Dair Yönetmelik"e göre sınavlarda okuyucu/işaretleyici/yazıcı desteği, ek süre, büyük puntolu sınav kitapçığı, ayrı salonda sınava girme uyarlamalarında bir aksama yaşanmaması için akademik yıl başına kadar yetkili hastanelerden raporlarını temin etmelerini öneririz. Sınava uyarlamalarına ihtiyaç duyan öğrencilerin 2022-2023 Akademik Yılı'ndan itibaren Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş hastanelerden aldıkları Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporunu (ESKR) Üniversitemizdeki ilgili birimlere sunmaları gerekmektedir. Yetkili hastanelerin listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://khgmcalisanhaklaridb.saglik.gov.tr/TR-42698/engelli-saglik-kurul...

İlgili sağlık kuruluşundan almış olduğunuz raporunuzu ve sınav uyarlamaları ile ilgili taleplerinizi Birimimize iletmeniz önem arz etmektedir, aksi durumda sınavlarda uyarlamalar sağlanamayacaktır.

Sınav uyarlamaları dışında ders uyarlamalarından veya kısmi zamanlı öğrenci desteği hizmetlerimizden faydalanmak isteyen Birimimizde kaydı olan öğrencilerimiz güncel sağlık raporlarıyla birim hizmetlerimizden faydalanmaya devam edebilirler.